Skip to main content
← Back to blog

Skenirali smo 96.283 sajta: SEO greške koje se najčešće pojavljuju

·4 min read·by LANGR SEO

Skenirali smo 96.283 sajta: SEO greške koje se najčešće pojavljuju

Od aprila do oktobra 2026. LANGR SEO skener je obavio 248.167 kompletnih provera na 123.951 domenu. Za ovu studiju uzeli smo najnoviju proveru po domenu, što daje jedan red po sajtu. Za 27.668 tih sajtova sadržaj uopšte nije mogao da se preuzme (stranica sa greškom, isteklo vreme ili nepostojeća početna stranica), pa se brojke o sadržaju u nastavku zasnivaju na 96.283 sajta koja su odgovorila.

Napomena o uzorku: većina domena pronađena je preko novoizdatih SSL sertifikata i lista popularnih domena na 15 nacionalnih tržišta. To znači mnogo mladih sajtova i malih preduzeća, a manje velikih brendova. Čitajte brojke kao "kako izgleda tipičan novi sajt", a ne kao popis celog interneta.

Osnove su uglavnom na mestu

Gotovo svaki sajt ima naslov stranice: samo 0,9% ga nije imalo. Medijana ukupne ocene bila je 78 od 100, a polovina svih sajtova smestila se između 74 i 83.

Raspon ocenaSajtovi
90 do 1004.828
80 do 8936.426
70 do 7947.462
60 do 697.082
ispod 60485

Gde sajtovi gube poene

NalazUdeo sajtova
Nema strukturiranih podataka (schema.org)53,3%
Nema og:image za deljenje na društvenim mrežama50,0%
Nema sitemap.xml26,1%
Nema meta description19,4%
HTTP ne preusmerava na HTTPS17,7%

Strukturirani podaci su najveći nedostatak. Više od polovine sajtova ne daje pretraživačima nikakav mašinski čitljiv opis toga ko su. Među sajtovima koji ih koriste, najčešći tipovi su WebSite (15.866 sajtova) i Organization (15.404). LocalBusiness se pojavljuje na samo 1.327 sajtova, iako veliki deo uzorka čine lokalna preduzeća.

Nedostatak og:image je važniji nego što izgleda. Kada se link podeli na LinkedInu, Facebooku ili u aplikaciji za dopisivanje, pregled prikazuje nasumičnu sliku ili nijednu.

Platforma pravi razliku

PlatformaSajtoviBez strukturiranih podatakaBez sitemapaBez meta description
WordPress25.70328,1%11,4%24,6%
Shopify4.41118,6%1,9%10,2%
Webflow1.62360,9%27,6%9,9%
Magento1.25743,3%53,1%10,3%
PrestaShop1.20531,4%78,8%6,5%
CMS nije prepoznat60.58367,0%32,4%18,5%

Hostovane platforme kao što je Shopify dolaze sa razumnim podrazumevanim podešavanjima, pa sitemap i strukturirani podaci stižu bez dodatnog truda. Ručno pravljeni sajtovi bez prepoznatljivog CMS-a najčešće nemaju ni jedno ni drugo. PrestaShop se izdvaja: 78,8% prodavnica koje smo skenirali nije imalo sitemap.xml koji smo mogli da pronađemo.

Šta prvo popraviti

  1. Dodajte strukturirane podatke. Blok Organization ili LocalBusiness sa nazivom, logom, adresom i sameAs linkovima oduzima deset minuta i pomaže pretraživačima da povežu vaš sajt sa vašim brendom.
  2. Podesite og:image na početnoj i ključnim stranicama, 1200 × 630 piksela.
  3. Objavite sitemap.xml i navedite ga u robots.txt.
  4. Napišite meta description za svaku stranicu koja treba da se rangira.
  5. Nametnite HTTPS preusmeravanjem 301 sa http://.

Želite da znate gde se nalazi vaš sajt? Pokrenite besplatnu SEO proveru i dobijte istih 290 provera na kojima se zasniva ova studija, ili potražite pojam u rečniku SEO od A do Ž.

Metod: najnovija kompletna provera po domenu, 123.951 domen, 96.283 dostupna. Udeli su izračunati u odnosu na sajtove na kojima je odgovarajuća provera pokrenuta. Nalazi koji se javljaju na manje od 50 sajtova izostavljeni su, i nijedan pojedinačni domen nije naveden.

Want to know where your site stands?

Run a free SEO audit — it takes under 60 seconds.

Related articles