Skip to main content
← Terug naar blog

We scanden 96.283 websites: dit zijn de meest voorkomende SEO-fouten

·4 min leestijd·door LANGR SEO

We scanden 96.283 websites: dit zijn de meest voorkomende SEO-fouten

Tussen april en oktober 2026 voerde de scanner van LANGR SEO 248.167 volledige audits uit op 123.951 domeinen. Voor dit onderzoek namen we per domein de meest recente audit, zodat elke site één rij oplevert. 27.668 van die sites konden helemaal niet worden opgehaald (een foutpagina, een time-out of geen homepage), dus de inhoudelijke cijfers hieronder zijn gebaseerd op de 96.283 sites die wel antwoordden.

Een opmerking over de steekproef: de meeste domeinen zijn gevonden via nieuw uitgegeven SSL-certificaten en lijsten met populaire domeinen in 15 landenmarkten. Dat betekent veel jonge sites en kleine bedrijven, en minder grote merken. Lees de cijfers dus als "zo ziet een typische nieuwe website eruit", niet als een volkstelling van het hele web.

De basis is meestal op orde

Bijna elke site heeft een paginatitel: bij slechts 0,9% ontbrak die. De mediane totaalscore was 78 van de 100, en de helft van alle sites kwam uit tussen 74 en 83.

ScoreklasseSites
90 tot 1004.828
80 tot 8936.426
70 tot 7947.462
60 tot 697.082
onder 60485

Waar sites punten verliezen

BevindingAandeel sites
Geen gestructureerde data (schema.org)53,3%
Geen og:image voor delen op sociale media50,0%
Geen sitemap.xml26,1%
Geen metabeschrijving19,4%
Geen HTTPS-redirect voor HTTP-verkeer17,7%

Gestructureerde data is het grootste gat. Meer dan de helft van de sites geeft zoekmachines geen machineleesbare beschrijving van wie ze zijn. Bij de sites die het wel gebruiken, zijn WebSite (15.866 sites) en Organization (15.404) de meest voorkomende types. LocalBusiness staat op slechts 1.327 sites, terwijl een groot deel van de steekproef uit lokale bedrijven bestaat.

Een ontbrekende og:image is belangrijker dan het lijkt. Wanneer een link wordt gedeeld op LinkedIn, Facebook of in een chatapp, valt de preview terug op een willekeurige afbeelding of helemaal geen.

Het platform maakt verschil

PlatformSitesGeen gestructureerde dataGeen sitemapGeen metabeschrijving
WordPress25.70328,1%11,4%24,6%
Shopify4.41118,6%1,9%10,2%
Webflow1.62360,9%27,6%9,9%
Magento1.25743,3%53,1%10,3%
PrestaShop1.20531,4%78,8%6,5%
Geen CMS gedetecteerd60.58367,0%32,4%18,5%

Gehoste platforms zoals Shopify hebben verstandige standaardinstellingen, dus een sitemap en gestructureerde data krijg je er gratis bij. Zelfgebouwde sites zonder herkenbaar CMS missen het vaakst allebei. PrestaShop springt eruit: bij 78,8% van de gescande webshops konden we geen sitemap.xml vinden.

Wat je als eerste oplost

  1. Voeg gestructureerde data toe. Een Organization- of LocalBusiness-blok met naam, logo, adres en sameAs-links kost tien minuten en helpt zoekmachines je site aan je merk te koppelen.
  2. Stel een og:image in op de homepage en de belangrijkste pagina's, 1200 × 630 pixels.
  3. Publiceer een sitemap.xml en verwijs ernaar in robots.txt.
  4. Schrijf een metabeschrijving voor elke pagina die moet ranken.
  5. Dwing HTTPS af met een 301-redirect vanaf http://.

Wil je weten hoe je eigen site ervoor staat? Doe een gratis SEO-audit en krijg dezelfde 290 controles waarop dit onderzoek is gebaseerd, of zoek een begrip op in de SEO van A tot Z.

Methode: meest recente volledige audit per domein, 123.951 domeinen, waarvan 96.283 bereikbaar. Aandelen zijn berekend ten opzichte van de sites waarop de betreffende controle is uitgevoerd. Bevindingen die bij minder dan 50 sites voorkwamen, zijn weggelaten, en er wordt geen enkel domein bij naam genoemd.

Wilt u weten hoe uw site ervoor staat?

Voer een gratis SEO-analyse uit — het duurt minder dan 60 seconden.

Gerelateerde artikelen