Skip to main content
← Back to blog

Kami mengimbas 96,283 laman web: kesilapan SEO yang paling kerap ditemui

Β·4 min readΒ·by LANGR SEO

Kami mengimbas 96,283 laman web: kesilapan SEO yang paling kerap ditemui

Antara April dan Oktober 2026, pengimbas LANGR SEO menjalankan 248,167 audit lengkap ke atas 123,951 domain. Untuk kajian ini kami mengambil audit terkini bagi setiap domain, jadi setiap laman diwakili oleh satu baris. Sebanyak 27,668 daripada laman tersebut langsung tidak dapat dimuatkan (halaman ralat, tamat masa atau tiada halaman utama), maka angka kandungan di bawah adalah berdasarkan 96,283 laman yang memberi respons.

Nota tentang sampel: kebanyakan domain ditemui melalui sijil SSL yang baru dikeluarkan dan senarai domain yang sedang hangat di 15 pasaran negara. Ini bermakna terdapat banyak laman baharu dan perniagaan kecil, dan kurang jenama besar. Baca angka ini sebagai "rupa sebuah laman web baharu yang biasa", bukan sebagai bancian seluruh web.

Asasnya kebanyakannya sudah ada

Hampir setiap laman mempunyai tajuk halaman: hanya 0.9% yang tiada. Skor keseluruhan median ialah 78 daripada 100, dan separuh daripada semua laman berada antara 74 dan 83.

Julat skorLaman
90 hingga 1004,828
80 hingga 8936,426
70 hingga 7947,462
60 hingga 697,082
bawah 60485

Di mana laman kehilangan mata

DapatanBahagian laman
Tiada data berstruktur (schema.org)53.3%
Tiada og:image untuk perkongsian media sosial50.0%
Tiada sitemap.xml26.1%
Tiada meta description19.4%
HTTP tidak diubah hala ke HTTPS17.7%

Data berstruktur ialah jurang terbesar. Lebih separuh daripada laman tidak memberikan enjin carian sebarang penerangan yang boleh dibaca mesin tentang siapa mereka. Antara laman yang menggunakannya, jenis yang paling biasa ialah WebSite (15,866 laman) dan Organization (15,404). LocalBusiness hanya muncul pada 1,327 laman, walaupun sebahagian besar sampel terdiri daripada perniagaan tempatan.

og:image yang tiada lebih penting daripada yang disangka. Apabila pautan dikongsi di LinkedIn, Facebook atau dalam aplikasi sembang, pratonton akan menggunakan imej rawak atau tiada imej langsung.

Platform membawa perbezaan

PlatformLamanTiada data berstrukturTiada sitemapTiada meta description
WordPress25,70328.1%11.4%24.6%
Shopify4,41118.6%1.9%10.2%
Webflow1,62360.9%27.6%9.9%
Magento1,25743.3%53.1%10.3%
PrestaShop1,20531.4%78.8%6.5%
Tiada CMS dikesan60,58367.0%32.4%18.5%

Platform yang dihoskan seperti Shopify didatangkan dengan tetapan lalai yang munasabah, jadi sitemap dan data berstruktur tersedia secara percuma. Laman yang dibina sendiri tanpa CMS yang dapat dikesan paling berkemungkinan tidak mempunyai kedua-duanya. PrestaShop menonjol: 78.8% kedai yang kami imbas tiada sitemap.xml yang dapat kami temui.

Perkara yang perlu dibaiki dahulu

  1. Tambah data berstruktur. Blok Organization atau LocalBusiness dengan nama, logo, alamat dan pautan sameAs hanya mengambil masa sepuluh minit dan membantu enjin carian mengaitkan laman anda dengan jenama anda.
  2. Tetapkan og:image pada halaman utama dan halaman penting, 1200 Γ— 630 piksel.
  3. Terbitkan sitemap.xml dan rujuknya dalam robots.txt.
  4. Tulis meta description untuk setiap halaman yang sepatutnya mendapat kedudukan.
  5. Paksa HTTPS dengan ubah hala 301 daripada http://.

Ingin tahu kedudukan laman anda sendiri? Jalankan audit SEO percuma dan dapatkan 290 semakan yang sama yang menjadi asas kajian ini, atau cari istilah dalam SEO A hingga Z.

Kaedah: audit lengkap terkini bagi setiap domain, 123,951 domain, 96,283 boleh dicapai. Bahagian dikira berbanding laman yang menjalankan semakan berkaitan. Dapatan yang dikongsi oleh kurang daripada 50 laman tidak dimasukkan, dan tiada domain individu dinamakan.

Want to know where your site stands?

Run a free SEO audit β€” it takes under 60 seconds.

Related articles