Skip to main content
← Back to blog

Wy hawwe 96.283 websiden skand: de SEO-flaters dy't it meast foarkomme

·4 min read·by LANGR SEO

Wy hawwe 96.283 websiden skand: de SEO-flaters dy't it meast foarkomme

Tusken april en oktober 2026 hat de LANGR SEO-scanner 248.167 folsleine audits útfierd op 123.951 domeinen. Foar dit ûndersyk hawwe wy de lêste audit per domein nommen, wat ien rige per side jout. 27.668 fan dy siden koene hielendal net laden wurde (in flaterside, in time-out of gjin startside), dus de ynhâldsifers hjirûnder binne basearre op de 96.283 siden dy't antwurde hawwe.

In opmerking oer de stekproef: de measte domeinen binne fûn fia nij útjûne SSL-sertifikaten en listen mei populêre domeinen yn 15 lânmerken. Dat betsjut in protte jonge siden en lytse bedriuwen, en minder grutte merken. Lês de sifers as "hoe't in typyske nije website derút sjocht", net as in folkstelling fan it hiele web.

De basis is meastal yn oarder

Hast elke side hat in sidetitel: mar 0,9% miste der ien. De mediaan fan de totale skoare wie 78 fan de 100, en de helte fan alle siden kaam tusken 74 en 83 út.

SkoarebandSiden
90 oant 1004.828
80 oant 8936.426
70 oant 7947.462
60 oant 697.082
ûnder 60485

Wêr't siden punten ferlieze

BefiningOandiel fan siden
Gjin strukturearre gegevens (schema.org)53,3%
Gjin og:image foar dielen op sosjale media50,0%
Gjin sitemap.xml26,1%
Gjin meta-beskriuwing19,4%
HTTP ferwiist net troch nei HTTPS17,7%

Strukturearre gegevens binne it grutste gat. Mear as de helte fan de siden jout sykmasines gjin masinelêsbere beskriuwing fan wa't se binne. Under de siden dy't it wol brûke, binne de meast foarkommende typen WebSite (15.866 siden) en Organization (15.404). LocalBusiness komt mar op 1.327 siden foar, al is in grut part fan de stekproef pleatslike bedriuwen.

De ûntbrekkende og:image is wichtiger as it liket. As in keppeling dield wurdt op LinkedIn, Facebook of yn in petear-app, falt it foarbyld werom op in willekeurige ôfbylding of hielendal gjin.

It platfoarm makket ferskil

PlatfoarmSidenGjin strukturearre gegevensGjin sitemapGjin meta-beskriuwing
WordPress25.70328,1%11,4%24,6%
Shopify4.41118,6%1,9%10,2%
Webflow1.62360,9%27,6%9,9%
Magento1.25743,3%53,1%10,3%
PrestaShop1.20531,4%78,8%6,5%
Gjin CMS fûn60.58367,0%32,4%18,5%

Hoste platfoarms lykas Shopify komme mei ferstannige standertynstellingen, dus sitemaps en strukturearre gegevens krije jo fergees. Mei de hân boude siden sûnder in werkenber CMS misse it faakst beide. PrestaShop falt op: 78,8% fan de winkels dy't wy skand hawwe, hie gjin sitemap.xml dy't wy fine koene.

Wat jo it earst reparearje moatte

  1. Foegje strukturearre gegevens ta. In Organization- of LocalBusiness-blok mei namme, logo, adres en sameAs-keppelings nimt tsien minuten en helpt sykmasines om jo side oan jo merk te keppeljen.
  2. Stel in og:image yn op de startside en wichtige siden, 1200 × 630 piksels.
  3. Publisearje in sitemap.xml en ferwiis dernei yn robots.txt.
  4. Skriuw in meta-beskriuwing foar elke side dy't ranke moat.
  5. Twing HTTPS ôf mei in 301-trochferwizing fan http://.

Wolle jo witte hoe't jo eigen side derfoar stiet? Doch in fergese SEO-audit en krij deselde 290 kontrôles dêr't dit ûndersyk op basearre is, of sykje in term op yn de SEO A oant Z.

Metoade: lêste folsleine audit per domein, 123.951 domeinen, 96.283 berikber. Oandielen binne berekkene tsjin de siden dêr't de oanbelangjende kontrôle útfierd is. Befinings dy't troch minder as 50 siden dield wurde, binne weilitten, en gjin inkeld domein wurdt neamd.

Want to know where your site stands?

Run a free SEO audit — it takes under 60 seconds.

Related articles